Jak na zero waste školu?

projekt e-popelnice

5

velkých témat

17

lekcí

Projekty

z a do praxe

pro

2. stupeň ZŠ

online

i offline

O čem kurz je?

O odpadech. Že ti to nevoní? Tak to se určitě podívej dál! Jestli si totiž myslíš, že se budeš učit to, kam vytřídit PET-ku, tak se pleteš. My totiž počítáme s tím, že tohle už pro tebe není téma a třídíš jako divý. 

 

Víš ale, co se s tou PET-kou reálně děje, když ji hodíš (nebo dokonce nehodíš) do žluté popelnice? A víš, kolik takových popelnic se naplní každý den? Do kdy bude na planetě místo pro lidi i pro odpadky? 

 

Tak jo. Asi tušíš, že se budeme bavit o tom, jaký obr problém odpadky pro naši planetu představují. Ale také se pokusíme vymyslet, co by se s tím dalo dělat. Víš třeba, že existují lidé, kteří ročně vyprodukují jenom jednu okurkovou zavařovačku směsného odpadu? Vážně! A nebo takoví, co mají doma žížaly, aby nemuseli vyhazovat slupky od banánu na skládku. A také (a to ti chceme extra dát vědět), existuje pořád víc a víc mladých, kteří si říkají: „Ty jo, ale tady něco nehraje!“ a dělají skvělou práci pro to, aby ten náš ODPAD neDOPADnul extra špatně. Tak se na to pojď podívat s námi!

Co se dozvíš a co ti to přinese?

pro koho kurz je?

Ideálně pro mladé lidi, kteří chodí na 2. stupeň základních škol, nebo do nižších ročníků gymnázií

 

Kurz můžeš absolvovat plně online (tedy na dálku), nebo i osobně ve třídách. Všechny materiály jsou tvořeny tak, abys s nimi mohl pracovat v počítači i ve fyzické podobě.

 

Sám se přitom můžeš rozhodnout, zda se pustíš do kurzu celého, nebo si vybereš jenom některé části. Zajímá tě třeba, co je to slow fashion? Nebo jak se tvoje škola může přiblížit k zero waste? Tak šup do konkrétních modulů.

 

Kromě výuky ve třídě můžeš kurz využít i ve kroužcích, skupinách, nebo družině. Všude, kde ti to bude dávat smysl a kde tě to posune blíž k udržitelnému životu.

Takto nějak to vypadá uvnitř kurzu

A jak to bude vypadat u vás ve třídě? To závisí od toho, jak moc se do řešení společně opřete.

Podívej se blíž, co tě čeká

Kde se vzal, tu se vzal, odpad kolem nás se stal. To jako sám? Z ničeho nic? A vůbec, co je to ten odpad a kolik ho vlastně je?

 

V první části se podíváme na historii. I když to může znít nudně, věř, že odpadová historie nudná opravdu není. Umíš si představit, jak to vypadalo, když lidé neměli popelnice? Aaaa, a teď pozor, ani záchod?! Uff, buď rád, že si to jenom představuješ. Nicméně, i dnes jsou na světě ještě oblasti, kde to tak funguje, tedy spíš nefunguje.

 

Kromě historie si dále ukážeme, kolik odpadu na sobě planeta nese dnes. Které země jsou na tom nejhůř a které naopak nejlíp? A jak je na tom Česko? Myslíš, že ve Zlíně lidé vyhazují víc věcí než v Praze? 

 

Na závěr se podíváme na některé světové obr odpadové problémy jako černé skládky, mikroplasty, zaneřáděné oceány nebo strádající zvířata. Už to tak vypadá, že ten ODPAD na nás nehezky DOPADá. Ale neboj, začínají se dít dobré věci a ty se k nim můžeš také připojit!

No ano. Země se v odpadu doslova topí. To už nám je jasné. Ale co s tím můžeme dělat?

 

Druhá část kurzu bude opravdu hodně praktická. Na to, abychom našli řešení, co s tím odpadem udělat a jak mu případně předcházet, potřebujeme ho tak trochu vědecky prozkoumat. Že zase nudná věda? Tak to se pleteš. Víš o tom, že v USA probíhal největší odpadový projekt všech dob? Trval až 30 let a jmenuje se Garbadge Project. V rámci něj vědci doslova zkoumali skládky, dokonce je bagrovali, aby zjistili, co všechno se tam nachází a jak se to časem rozkládá. Co myslíš, že zjistili?

 

Podobný vědecký projekt si uděláš i ty ve své škole – a to hned dva. Zjistíš, kolik toho odpadu vlastně děláte a jestli to nejde nějak zlepšit. 

 

Kromě toho se podíváme na jedno veledůležité téma a tím je FOOD WASTE tedy jídlo-odpad. Víš, že jde o opravdu velký problém? Jednak proto, že fakt hodně jídla končí celosvětové v koši – a teď pozor, odhaduje se, že to je až 30% všeho vyprodukovaného jídla! Ale také proto, že to vyhozené jídlo nám dělá jako odpad opravdu paseku. Jak to funguje ve tvé školní jídelně?

 

V druhé části kurzu tedy budeme hodně pracovat v týmech. Naučíš se sbírat data, vyhodnocovat je a hledat řešení. Navíc, opravdu nakoukneš pod pokličku školních popelnic. A to už stojí za to, ne?

Představ si, že všechen odpad světa by se nám povedlo dostat do popelnic. A dokonce do těch správných! To by bylo, co? No dobrá, určitě ti už napadlo, že popelnice přece nejsou nekonečné a že by se tam všechno nevešlo. A máš pravdu! Tím, že dostaneme odpad do sběrných nádob, se totiž opravdové odpadové dobrodružství teprv začíná!

 

Víš, jak funguje skládka? A jaký je rozdíl mezi černou skládkou a tou opravdickou (které říkáme sanitační)? A co spalovny? Tedy spíš bychom jim měli říkat Zařízení pro energetické využití odpadu. A víš, že od roku 2035 se v Evropské unii bude moct skládkovat maximálně 10% z všeho komunálního odpadu? Co budeme dělat pak? Vyklidíme skříně a šuplíky a budeme odpadky ukládat tam? Naštěstí to nebude tak horké s spousta moudrých lidí už teď pracuje o 106, aby vymysleli, co dál. Tak se na to podívejme i my!

 

V třetí části kurzu se dozvíš, jak funguje celé odpadové hospodářství a kde má svoje mezery – tedy místa, která je potřeba zlepšit. Víš třeba, že jen 40% z plastu, který vhodíš do žluté popelnice se dnes reálně využívá pro výrobu nových věcí? 

 

Čekají tě zajímavá odhalení a práce na jednom opravdu kreativním projektu. Dokázal bys vymyslet odpadovou kampaň, kde lidem ukážeš, že odpadky nejsou vyřešeny a co dělat, aby se to zlepšilo? Určitě ano!

Jsme si s tím odpadem pěkně zavařili, co? Dobrá zpráva ale je, že spousta lidí opravdu intenzivně řeší, jak z toho ven. Někdo se snaží přesvědčit politiky, aby dělali správná rozhodnutí – tomu se říká strategie ze shora. A pak jsou zase takoví (jako třeba ty), kteří se snaží inspirovat ostatní, aby změnili svůj život sami a přispěli tak k vyřešení tohoto galaktického odpado problému Země. A tomu zas říkáme strategie ze zdola.

 

V předposlední části se podíváme právě na to, co může udělat každý jeden z nás. Víš, co je to obrácena odpadová pyramida? A že popelnice (a to i ta barevná) je až jedna z posledních možností, co můžeme s odpadem udělat? 

 

Ukážeme si, co je to minimalismus a že být minimalistou je opravdu cool! Víš, že už teď existují lidé, kteří netvoří téměř žádný nový odpad? Jak to dělají? Nežijí náhodou někde v jeskyni? Ne! A dokonce o tom chodí povídat po celém světě, píší blogy a knihy a dělají videa.

 

Čtvrtá část bude opravdu zajímavá pro všechny, kterým se odpady dostaly pod kůži a chtějí přispět k dobré změně. Pobavíme se o fast fashion. O tom, jestli opravdu potřebujeme mít pořád nejnovější mobil nebo módní mikinu. Co myslíš, je těch 90 MILIÓNŮ TUN oblečení, které se každý rok na světě vyhodí hodně nebo málo? A kam putují? 

 

I v této části si řekneme i to, co je to cirkulární a sdílená ekonomika, co jsou to swapy a nebo greenwashing. A také tam najdeš několik kreativních a hlavně praktických zadání.

Poslední část kurzu je speciální. Týká se totiž tvé školy. Možná si říkáš, že jsi příliš mladý na to, abys mohl reálně něco změnit. Že všechno řeší jenom dospěláci. Tak víš co? Není to pravda!

 

Ve světě existuje spousta parádních projektů, za kterými stojí děti a mladí lidé. Organizují úklidy pláží a lesů. A u toho nacházejí skvělé vylepšováky. Třeba 11-ti letá Shalize z Austrálie přišla s nápadem umístit speciální nádoby na odpad pro rybáře, kterých volně pohozené staré háčky a silony jsou nebezpečné pro zvířata. Nebo budují komposty na školních zahradách. A také píší knihy, blogy, tvoří letáky. Brooklyn, která žije v USA, napsala knížku o holce, která zachraňuje svět v 7-mi letech. To je, co?

 

A představ si, že i v Česku se dějí věci! Děti ze všech škol na Vrchlabí uspořádaly konferenci, na které představily své projekty pro bezodpadovou školu. A to už je velká věc!

 

Jak už asi tušíš, poslední část kurzu bude hodně o inspiracích. O tom, jak to dělají jinde a jak to třeba můžete dělat i ve vaší škole. Založíte speciální kroužek? Nebo vlastní časopis? Nebo se připojíte do sítě ekoškol? Nebooooooo…..?

Lekce ve tvé škole

Jste učitel a chtěl byste ukázat, jak s kurzem pracovat přímo ve třídě?

 

Můžete nás pozvat do vaší školy, společně uděláme kteroukoli lekci a prakticky si ukážeme, jak pokračovat dál. Samozřejmě s kurzem můžete pracovat i sami – veškeré potřebné informace najdete přímo v kurzu. Pokud byste ale chtěli na začátku poradit, jsme tady pro vás. Pro víc info mrkněte SEM.

zlinsky-kraj-vector-logo-small

podpořil vznik tohoto kurzu. Děkujeme!